Osoby, które posiadają dochody z wynajmu mieszkania, czy też domu muszą do 20 stycznia wybrać formę opodatkowania. Jeżeli ty chcesz czerpać korzyści majątkowe z tego typu działalności również powinieneś przeczytać ten artykuł i dowiedzieć się jak przygotować się do tego pod kątem podatkowym. Niestety nie jest to łatwy kawałek chleba. Trzeba uważać, by nie paść ofiarą różnych pułapek, które czyhają na podatników.

Osoby wynajmujące mieszkania mogą wybrać dwie formy opodatkowania. Pierwszy jest to podatek zryczałtowany w wysokości 8,5% przychodów z wynajmu, bez względu na ich wysokość. Druga możliwość to opodatkowanie według skali, wynikające z ustawy o podatku od dochodów osobistych, czyli na zasadach ogólnych.

Podatek według skali ma na pewno jeden ogromny plus, który wszyscy zauważają. W jego przypadku można odliczyć koszty uzyskania przychodów. W tym przypadku, osoby wynajmujące mieszkanie, mogą ponieść koszty opłat związanych z wywozem śmieci czy ogrzewaniem. Można do tego zaliczyć również wydatki na remont, zakup sprzętu AGD, RTV, mebli. Jeżeli chcesz skorzystać z tego typu formy uzyskania kosztów musisz wcześniej zaznaczyć w umowie, że to do twoich kompetencji należy umeblowanie mieszkania, zapewnienie funkcjonalności poszczególnych akcesoriów. Jeżeli nie ma tego typu zapisów w umowie lub też zajmuje się tym najemca, to niestety nie skorzystasz z tego udogodnienia.

Niestety koszty mają też swe minusy. Musisz o wszystko ty dbać, w przypadku wymiany mebli, naprawy urządzeń, gromadzić faktury, dokumentację z tym związaną.

Na koniec odnośnie zasad ogólnych, skali, należy zaznaczyć, że osoba, która wynajmuje mieszkanie czy dom może zapłacić podatek sięgający nawet 32%.

Ryczałtowa forma opodatkowania jest znacznie przyjemniejsza i prostsza. Jedynym minusem jest to, że ryczałtowiec płaci podatek od przychodu, nie ma możliwości odliczenia od niego kosztów. Tu niektórzy widzą minus, a inni plus, ponieważ nie musisz gromadzić faktur i dokumentacji. Wszelkie problemy z utrzymaniem mieszkania możesz po prostu zrzucić na najemcę. Dodatkowo, należy także wspomnieć, że ryczałtowe opodatkowanie nie łączy się z dochodami z pracy w innym miejscu. Podatek ryczałtowy należy również opłacać do 20 każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Wiedz, że w tym przypadku możesz także wybrać inną formę rozliczania, na przykład kwartalną. Wówczas jest niestety mniej czasu na złożenie zeznania rocznego. Ogromnym plusem ryczałtu jest jego wysokość. Na pewno wiele osób wynajmujących nieruchomości doskonale pamięta czasy, kiedy to przychody z najmu do równowartości 4000 euro były obłożone stawką 8,5%. Zaś powyżej tej kwoty koniecznym było zapłacenia aż 20% podatku ryczałtowego. W takim przypadku był to bardzo wysoki podatek, zwłaszcza, że był on liczony od przychodu. W obecnym czasie przepisy zmieniły się na plus, dlatego też ryczałt stał się tak atrakcyjną i popularną formą opodatkowania.

Zastanów się nad odpowiednią formą opodatkowania. Masz czas do 20 stycznia. Niestety z tym wyborem będziesz musiał się borykać prze cały rok podatkowy.

Źródła: http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,10944072,Wynajem_mieszkan_w_2012_roku.html

Pobierz program PIT