Wielu podatników jest zaskoczonych, kiedy Urząd Skarbowy przesyła zawiadomienie o niewypełnieniu zeznania podatkowego, mimo że zrobili to w terminie. W niniejszym artykule odpowiemy, dlaczego tak się dzieje oraz, jakie najczęściej błędy są popełniane przy uzupełnianiu deklaracji podatkowej PIT-37.

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że deklaracja podatkowa musi zostać przedstawiona w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia danego roku, za rok ubiegły. Niestety, często źle uzupełnione deklaracje skutkują tym, że Urząd Skarbowy uznaje, że nie dopełniliśmy naszej powinności. W najgorszej sytuacji są te osoby, które zostawiły phentermine złożenie deklaracji podatkowej na ostatnią chwilę. Wtedy, pomimo wprowadzenia korekty, Urząd Skarbowy może naliczyć sankcje pieniężne za nieterminowe złożenie deklaracji. Jeżeli składasz dokument jeszcze w styczniu lub lutym, nie masz się czym przejmować. Z powodzeniem możesz nanieść korekty bez ponoszenia żadnej odpowiedzialności.

Podatnicy często popełniają kilka podstawowych błędów. Najistotniejszym, a wydawać by się mogło najbardziej banalnym, jest przekręcenie numeru NIP. To właśnie po nim identyfikowany jest podatnik, dlatego numer NIP jest jednym z najistotniejszych elementów deklaracji. Wielu podatników w tym miejscu myli własny NIP z NIP-em firmy, w której pracuje. Ten błąd, jeśli od razu się o nim dowiemy, wymaga wysłania natychmiastowej korekty.

Wielu podatników myli ze sobą formularze deklaracji podatkowych. Najczęściej jest to pomyłka w przypadku deklaracji PIT-36 i PIT-37.

Kolejną pomyłką jest przesyłanie nieaktualnych formularzy podatkowych. Musimy dbać o to, aby formularz był aktualny. Różne formularze ulegają zmianom, co wynika ze zmiany przepisów.download film Before I Fall

Zmorą wielu podatników jest także odpowiednie rozliczenie ulg podatkowych. Według statystyk najbardziej uciążliwa zdaje się być ulga prorodzinna, w której podatnicy często odliczają pełną ulgę zamiast uwzględniać w niej odpowiednią ilość miesięcy w roku.

Następnym błędem, o którym warto wspomnieć, jest odpowiednie zaokrąglanie kwot. Podatnicy muszą pamiętać o tym, że kwoty od 50gr wzwyż zaokrąglane są w górę, zaś kwoty poniżej w dół. Ostatnim błędem, który jest często popełniany to niewłaściwe przekazane 1% podatku. Jeżeli chcesz tego dokonać, sprawdź dokładnie wpisany przez ciebie numer KRS. Jeżeli chcesz uniknąć tego typu problemów, warto jest skorzystać z naszego programu do uzupełniania deklaracji podatkowych – popierzesz program. Krok po kroku przeprowadzi cię przez cały proces. Poprzez specjalne komunikaty przypomni o uzupełnianiu pól, wytknie błędy.

Pobierz program PIT