W przypadku uzupełniania deklaracji podatkowej PIT-36 łatwo jest popełnić błędy. W poniższym artykule przedstawiamy ci te najczęściej popełniane po to, abyś w trakcie uzupełniania deklaracji mógł ich uniknąć.
PIT-36 muszą złożyć wszyscy podatnicy, którzy w zeszłym roku podatkowym uzyskiwali dochody opodatkowane na zasadach skali podatkowej i dodatkowo na koniec roku obliczali zaliczki na podatek, bądź też wartość podatku do zapłaty. Z PIT-36 korzystają płatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, która była opodatkowana skalą podatkową na poziomie 18% lub 32%. Deklaracji PIT-36 nie powinny składać te osoby, które prowadzą działalność gospodarczą rozliczaną na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Jeżeli płatnik prowadzi dwie działalności gospodarcze, jedna jest prowadzona na ryczałcie, inna natomiast według skali, to musi złożyć dwie oddzielnie deklaracje, a mianowicie PIT-28 oraz PIT-36.
Kolejnym błędem, który jest często popełniany, to składanie deklaracji PIT-36 przez osoby, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym.
Warto także pamiętać o tym, że PIT-36 złożyć muszą ci podatnicy, którzy korzystają z kredytu podatkowego. O tym zwolnieniu można przeczytać w artykule 44 ust.7a ustawy o PIT. Wspomnianą deklarację składają także podatnicy, którzy już korzystali z kredytu podatkowego i w tym roku muszą doliczyć do zeszłorocznego zeznania podatkowego zaciągnięty kredyt.
PIT-36 dotyczy podatników, którzy prowadzą specjalne działy produkcji rolnej, a także wynajmują mieszkania, uzyskują przychody za granicą, trudnią się kupnem lub sprzedażą nieruchomości nabytych lub wybudowanych w latach 2007-2008.
PIT-36 musi zostać złożony do 30 kwietnia danego roku, za rok ubiegły. Pod żadnym pozorem nie możemy zapomnieć o prawidłowym wpisaniu informacji, a przede wszystkim numeru NIP, po którym to jesteśmy identyfikowani.
Jednym z często popełnianych błędów jest także brak podpisu podatnika. Jest to niedopuszczalne zwłaszcza, kiedy deklaracja jest składana na ostatnią chwilę, ponieważ taki dokument jest nieważny i nie będzie brany pod uwagę. Urząd skarbowy stwierdzi, że podatnik, którzy przesłał niepodpisaną deklarację w ogóle jej nie złożył.proxy

Pobierz program PIT