Mało kto z nas nie słyszał o formularzu podatkowym PIT-37. Jest to jeden z najpopularniejszych formularzy, które co roku się wypełniają miliony Polaków. Deklaracja podatkowa PIT 37 dotyczy uzyskanych przychodów za poprzedni rok. PIT 37 jest wypełniany zarówno przez osoby pracujące na umowę o prace, jak i wszystkich tych, którzy są zatrudnieni na umowę zlecenie bądź dzieło.

Kto jeszcze wypełnia PIT 37?

Wbrew obiegowej opinii, dużo emerytów i rencistów korzysta z ulg i posiada dodatkowe przychody z których się rozlicza. Inną równie liczną grupą osób wypełniającą PIT 37 są osoby samotnie wychowujące dzieci bądź rozliczające się z małżonkiem.

Stając po raz pierwszy przed koniecznością odpowiedzenia sobie na pytanie: jak wypełnić PIT 37? – możemy być zdezorientowani. Często bowiem oprócz samego arkusza podatkowego jesteśmy zobowiązani do zgromadzenia i wypełniania dodatkowych formularzy, takich jak PIT- O, PIT/D czy NIP-3(5).

Wypełniając po raz pierwszy PIT 37 musimy pamiętać o goniącym nas terminie złożenia, bowiem czas na złożenie PIT 37 kończy się 30 kwietnia. Z pozoru jest to ogrom czasu, jednak gdy mamy do czynienia po raz pierwszy z wypełnianiem formularza podatkowego, ten czas wydaje się często zbyt krótki.

Jak wypełnić PIT 37 i z czego się w nim rozliczamy?
PIT 37 to formularz, który pozwala nam się rozliczyć z tytułu dochodów pochodzących od płatnika czyli pracodawcy. Są to dochody wynikające z:

  • wynagrodzenia i innych przychodów ze stosunku służbowego czy stosunku pracy,
  • zasiłków i świadczeń przedemerytalnych,
  • emerytur, rent,
  • stypendiów,
  • przychodów na podstawie praw autorskich,
  • zasiłków pieniężnych na podstawie ubezpieczenia społecznego,
  • świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • należności za pracę skazanych i tymczasowo zatrzymanych.

Obawiasz się, że Twoja wiedza na temat PIT 37 jest niewystarczająca? Zastanawiasz się czy dotyczą Ciebie dodatkowe formularze? Boisz się popełnić błąd wypełniając PIT 37?

Jeśli wypełniasz PIT 37 po raz pierwszy i nie jesteś pewny czy robisz to prawidłowo lub nie lubisz się męczyć co roku z formularzem, skorzystaj z darmowego programu PIT (link do strony programu), który pomoże Ci szybko i bezproblemowo wypełnić Twój PIT 37. Prosty, łatwy w obsłudze program, który przybliży wszystkie zagadnienia i pomoże zapełnić wszystkie rubryki formularza. Nie obawiaj się wypełniać PIT 37 samodzielnie – z naszym PIT programem nauczysz się szybko i prawidłowo radzić sobie z formularzem. Dzięki temu PIT 37 przestanie być uciążliwym obowiązkiem!

Pobierz program PIT