Jak co roku, także i w 2016, ustalona została kwota wolna od podatku. Z tego zwolnienia skorzystać mogą podatnicy po przekroczeniu pewnego limitu dochodów. Na rok 2016 jest to kwota 3091zł rocznie. Z tej preferencji podatkowej mogą skorzystać jedynie ci podatnicy, którzy zostali opodatkowani podatkiem według skali podatkowej. Nie ma znaczenia to, z jakich źródeł uzyskujemy przychody. Musimy tylko być opodatkowani według skali.

Rozliczenie kwoty wolnej od podatku jest dość specyficznym, a zarazem bardzo dobrym dla podatnika rozwiązaniem. To z tego względu, iż tą kwotę odlicza się od podatku, a nie od dochodu. Oznacza to, że w praktyce od obliczonego podatku odliczymy kwotę 556,02zł w ciągu roku. W przypadku, gdy rozliczamy się miesięcznie w trakcie roku, to co miesiąc zaliczki na poczet podatku obniżamy o 46,33zł.

Jeżeli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem to każda z osób ma do odliczenia odrębną kwotę wolną od podatku. Oznacza to, że razem mogą zyskać 1112,04 zł w ciągu roku. Jeszcze większym plusem będzie sytuacja, gdy jeden z małżonków dość dobrze zarabia, natomiast drugi ma niższe dochody, bądź w ogóle nie pracuje.Colossal streaming

Źródło: http://www.pit.pl/kwota-wolna-od-podatku/

Pobierz program PIT