Składanie zeznania podatkowego niemal wszystkim obywatelom przypomina bardzo mozolną i nieprzyjemną czynność. Każdy, kto choć raz miał przyjemność przejść przez tę drogę, wie, że niewiele w niej przyjemności. Rok rocznie w odpowiedzi na tego rodzaju nastroje, powstają różnorodnie programy PIT, które mają na celu jak największe ułatwienie wszystkich czynności związanych ze składaniem zeznania podatkowego. Warto jednak pamiętać, że niektóre z programów są lepsze od swoich konkurentów. Jakie cechy powinien więc posiadać rzeczywiście dobry program PIT?

Nie da się ukryć, że dobry program PIT ma przede wszystkim ułatwić nam sporządzanie zeznania podatkowego. Może się to wydawać zagadnieniem trywialnym, ale niektóre z aplikacji są na tyle skomplikowane i nieczytelne, że wypełnienie formularza przy ich pomocy wydaje się być trudniejsze niż samodzielna praca. Najważniejszym aspektem dobrego programu PIT jest z całą pewnością automatyzacja obliczeń. Tego rodzaju zabieg sprawia, że możliwość pomyłki w obliczeniach zostaje zniwelowana do minimum. Wypełnianie zeznania podatkowego nie jest więc już mozolnym obliczaniem, a całkiem sprawnym zabiegiem, który trwa kilkadziesiąt minut.Watch Full Movie Online Streaming Online and Download

Bardzo istotnym elementem tego rodzaju aplikacji jest bez wątpienia również pomoc kontekstowa. Najlepsza jest taka, która pojawia się w różnych pozycjach formularzy. Tego rodzaju funkcja jest niezwykle istotna, gdyż ogranicza ryzyko pomyłki i stanowi świetne źródło podpowiedzi w momencie, gdy zaczynamy się gubić w zeznaniu. Dobry program PIT zawiera również broszury z objaśnieniami różnorodnych terminów czy czynności. Lata temu to Ministerstwo Finansów miało w zwyczaju wydawanie tego rodzaju informacji, teraz zajmują się tym firmy programistyczne.

Bardzo przydatną funkcją okazuje się być również możliwość wczytywania danych z programów używanych w latach poprzednich. Ten zabieg również pozwala nam uniknąć niepotrzebnych pomyłek, mogących wyniknąć z literówek czy błędów w przepisywaniu. Kolejnym udogodnieniem, mającym zapewnić poprawność formularza jest z pewnością samouzupełniający się słownik, sumatory oraz możliwość tworzenia osobistych notatek. Często te rozwiązania okazują się być prawdziwie zbawienne, gdyż niezwykle ułatwiają pracę z formularzem.

Prawdziwie dobry program PIT posiada jeszcze bardzo łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju pomocy technicznej. Warto pamiętać, że tego rodzaju wsparcie często okazuje się być absolutną koniecznością. Dobrze jest, gdy aplikacja posiada swoje forum użytkowników. To z nimi można wtedy konsultować wszelkie swoje wątpliwości czy problemy.

Oczywiście, kwestia jaką jest program PIT, to sprawa niezwykle indywidualna. Każdy z podatników ma swoje przyzwyczajenia i metody wypełniania arkusza. Ważne jednak, by używany przez nas program zawsze był czytelny, intuicyjny i łatwy w obsłudze. Mile widziana jest również wspomniana wyżej automatyzacja, która niezwykle ułatwia pracę. Reszta zależna jest tylko od osobistych wymagań użytkowników – a te mogą być skrajnie różne.

Pobierz program PIT